Skip to content

204 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 21, 2009

Property Information

Block1099
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,204
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
58%
Improvement Value:$184,600
42%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+5.2%
2024$7,609+15.5%
2023$6,591+0.4%
2022$6,562+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14435, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1950