Skip to content

208 Eisenhower AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1949

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 11, 2011

Property Information

Block1099
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,188
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
59%
Improvement Value:$175,000
41%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+5.2%
2024$7,443+20.4%
2023$6,180+0.4%
2022$6,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 15039, Page 1544

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12757, Page 735

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1949