Skip to content

236 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Feb 11, 2026

Property Information

Block1104
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage748
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
45%
Improvement Value:$298,400
55%
Total Assessment$540,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,841+5.2%
2024$9,354+24.8%
2023$7,497+0.4%
2022$7,465+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft748DeedBook 20305, Page 829Recorded3/9/2026

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft748DeedBook 18655, Page 232Recorded8/31/2021

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15335, Page 8

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5374, Page 141

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook NaN, Page NaN