Skip to content

234 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block1104
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage480
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
47%
Improvement Value:$276,600
53%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444+5.2%
2024$8,977+23.6%
2023$7,262+0.4%
2022$7,230+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4207, Page 909