Skip to content

3258 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Date
Feb 3, 2000

Property Information

Block1111
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class23
Description1F
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$870,000
61%
Improvement Value:$559,800
39%
Total Assessment$1,429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,037+5.2%
2024$24,750+25.7%
2023$19,689+0.4%
2022$19,603+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11184, Page 1761