Skip to content

2104 Whitesville Road(Block 132 Lot 742)Toms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Date
Nov 6, 1990

Property Information

Block132
Lot742
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,800
94%
Improvement Value:$19,200
6%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,466+5.3%
2024$5,193-20.1%
2023$6,497+0.4%
2022$6,469+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4874, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1960