Skip to content

1004 Arlington DriveToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC1004
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
42%
Improvement Value:$124,300
58%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,905+5.3%
2024$3,710-17.5%
2023$4,496+20.0%
2022$3,748+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,216DeedBook 18456, Page 1518Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,216DeedBook 18187, Page 282Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13566, Page 1645

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12263, Page 1970

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5541, Page 547

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 4632, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1987