Skip to content

1303 Arlington DriveToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jun 3, 2020

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC1303
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$96,200
52%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,393+5.3%
2024$3,223-13.6%
2023$3,732+0.4%
2022$3,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,216DeedBook 17922, Page 659Recorded6/11/2020

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 17148, Page 492Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 11928, Page 1691

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 10477, Page 1034

Property Sale

Sale
$97,850
DeedBook 4638, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1987