Skip to content

404 Susquehanna StreetToms River, NJ 08755

Built 2015

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block166
Lot3.01
QualifierC1204
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class35
Description3F1G
Dwellings1
ZoningMF4
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
50%
Improvement Value:$186,000
50%
Total Assessment$371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+5.3%
2024$6,422+3.9%
2023$6,183+0.4%
2022$6,155+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$398,000
Sq Ft1,936DeedBook 18716, Page 1086Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$305,109
DeedBook 16186, Page 1102

Property Built

Built

Year Built: 2015