Skip to content

133 Riverwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1950
Public Property

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block171
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,736
Acreage16.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,800
71%
Improvement Value:$208,300
29%
Total Assessment$710,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$11,853+0.4%
2022$11,801+4.5%
2021$11,288+1.0%
2020$11,174+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950