Skip to content

2138 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block192
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage779
Acreage4.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,400
100%
Improvement Value:$1,400
0%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+5.3%
2024$6,228+16.3%
2023$5,353+0.4%
2022$5,330+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft779DeedBook 18986, Page 765Recorded4/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925