Skip to content

606 Bounty CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0606
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,396
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
50%
Improvement Value:$112,800
50%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,151+5.3%
2024$3,943-3.5%
2023$4,087+171.6%
2022$1,505+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5542, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1978