Skip to content

612 Bounty CourtToms River Twp, NJ 08173

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0612
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description1.5F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,598
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
40%
Improvement Value:$172,400
60%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,236+21.0%
2024$4,328+4.9%
2023$4,127+0.4%
2022$4,109+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,598DeedBook 19898, Page 391Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$356,000
Sq Ft1,598DeedBook 19460, Page 1856Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,390DeedBook 18579, Page 1296Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 17784, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1978