Skip to content

706 Bounty CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0706
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
48%
Improvement Value:$127,000
52%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+5.3%
2024$4,189-0.5%
2023$4,212+0.4%
2022$4,193+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,730DeedBook 18633, Page 418Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 17433, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1978