Skip to content

1007 Lighthouse LaneToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC1007
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
45%
Improvement Value:$140,500
55%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+5.3%
2024$4,423-1.3%
2023$4,479+0.4%
2022$4,459+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 17695, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1984