Skip to content

1108 Lighthouse LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$240,500
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC1108
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
45%
Improvement Value:$138,700
55%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,622+5.2%
2024$4,392-7.0%
2023$4,724+7.7%
2022$4,387+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,500
DeedBook 17799, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1985