Skip to content

120 Arizona AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Jul 9, 1973

Property Information

Block239
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
37%
Improvement Value:$164,600
63%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,748+5.3%
2024$4,511+3.2%
2023$4,372+0.4%
2022$4,352+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook NaN, Page NaN