Skip to content

73 Dahlia LaneToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
May 20, 1987

Property Information

Block246
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,854
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
25%
Improvement Value:$257,900
75%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+5.3%
2024$5,953+2.1%
2023$5,833+0.4%
2022$5,807+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 4553, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1958