Skip to content

75 Tenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 14, 2006

Property Information

Block251
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
37%
Improvement Value:$121,200
63%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,520+5.3%
2024$3,344-11.6%
2023$3,784+0.4%
2022$3,768+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 13298, Page 1186

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 5693, Page 586

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5347, Page 933

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5120, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1960