Skip to content

318 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2013

Property Information

Block262
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage600
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
29%
Improvement Value:$435,900
71%
Total Assessment$615,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,222+5.3%
2024$10,661+16.5%
2023$9,148+1.3%
2022$9,033+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4149, Page 914