Skip to content

243 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 12, 2000

Property Information

Block263
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,207
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
25%
Improvement Value:$202,000
75%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+5.2%
2024$4,674+1.0%
2023$4,626+0.4%
2022$4,606+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 10102, Page 877

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 5676, Page 495

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4880, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1940