Skip to content

231 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2016

Property Information

Block263
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,612
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
27%
Improvement Value:$238,000
73%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+5.3%
2024$5,608+24.0%
2023$4,524+0.4%
2022$4,504+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 10517, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974