Skip to content

88 Seventeenth StreetToms River, NJ 08753

Built 2022

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block265
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,090
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
11%
Improvement Value:$566,200
89%
Total Assessment$636,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+5.3%
2024$10,618+252.2%
2023$3,015+0.4%
2022$3,002+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$639,000
Sq Ft2,090DeedBook 19026, Page 217Recorded5/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$82,800
Sq Ft777DeedBook 18358, Page 1169Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$61,450
Sq Ft777DeedBook 18358, Page 1164Recorded3/10/2021