Skip to content

60 Seabreeze RoadToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block288
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,081
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
14%
Improvement Value:$451,400
86%
Total Assessment$523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+5.3%
2024$9,060+13.6%
2023$7,979+0.4%
2022$7,943+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000

From:

To:

Sq Ft2,081DeedBook 18024, Page 492Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,081DeedBook 16895, Page 482Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,019DeedBook 16452, Page 476Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$11,750
DeedBook 3937, Page 53