Skip to content

49 Joyce StreetToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block281
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,568
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
16%
Improvement Value:$420,500
84%
Total Assessment$500,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,119+5.3%
2024$8,664+0.4%
2023$8,633+0.4%
2022$8,595+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 16268, Page 563Recorded12/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 15710, Page 1481Recorded12/18/2013

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 11911, Page 1603

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 3771, Page 432