Skip to content

45 Joyce StreetToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Jun 1, 2000

Property Information

Block281
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,739
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$253,200
76%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+5.2%
2024$5,733+20.4%
2023$4,761+0.4%
2022$4,740+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 10121, Page 1617

Property Sale

SaleMulti
$24,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970