Skip to content

46 Longman StreetToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Date
Sep 30, 2068

Property Information

Block282
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,112
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
25%
Improvement Value:$294,100
75%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+5.3%
2024$6,753+2.5%
2023$6,590+0.4%
2022$6,561+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,112DeedBook 19142, Page 611Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 17164, Page 1979Recorded7/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5102, Page 26