Skip to content

214 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block236
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,110
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
35%
Improvement Value:$274,800
65%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+5.3%
2024$7,319+1.3%
2023$7,224+0.4%
2022$7,192+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,110DeedBook 19216, Page 254Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5579, Page 646

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 4537, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1987