Skip to content

185 Lindsay LaneToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$237,820
Last Sale Date
Apr 24, 2001

Property Information

Block305
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,561
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
39%
Improvement Value:$321,800
61%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,617+5.3%
2024$9,136-0.0%
2023$9,140+0.4%
2022$9,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,820
DeedBook 10381, Page 1359

Property Built

Built

Year Built: 2001