Skip to content

193 Lindsay LaneToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$209,990
Last Sale Date
Apr 6, 2001

Property Information

Block305
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,274
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
45%
Improvement Value:$285,000
55%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+5.3%
2024$8,984+4.0%
2023$8,638+0.4%
2022$8,600+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$209,990
DeedBook 10361, Page 1810

Property Built

Built

Year Built: 2001