Skip to content

214 Brittany LaneToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block311
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,773
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
33%
Improvement Value:$409,200
67%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,209+5.3%
2024$10,649+8.3%
2023$9,837+0.4%
2022$9,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000

From:

To:

Sq Ft2,773DeedBook 16764, Page 522Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$472,500
DeedBook 15374, Page 1283

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 14119, Page 386

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 10716, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 2001