Skip to content

70 Stevens RoadToms River, NJ 08755

Built 1985

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block364
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,560
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
52%
Improvement Value:$193,900
48%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+5.3%
2024$6,992+1.2%
2023$6,912+0.4%
2022$6,882+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 17263, Page 266Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4585, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1985