Skip to content

2406 Grassy Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$52,850
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC2406
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
28%
Improvement Value:$63,300
72%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,609+5.3%
2024$1,528-10.7%
2023$1,711+0.4%
2022$1,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,850
DeedBook 11302, Page 1837

Property Sale

Sale
$43,022
DeedBook 5620, Page 361

Property Sale

Sale
$39,652
DeedBook 5279, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1994