Skip to content

2706 Greenspire CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$55,346
Last Sale Date
Feb 25, 2002

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC2706
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
27%
Improvement Value:$67,400
73%
Total Assessment$92,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,684+5.3%
2024$1,599-11.2%
2023$1,801+0.4%
2022$1,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,346
DeedBook 10793, Page 1320

Property Sale

Sale
$43,960
DeedBook 5332, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1996