Skip to content

2702 Greenspire CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC2702
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
50%
Improvement Value:$133,000
50%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,883+5.3%
2024$4,639+18.9%
2023$3,902+0.4%
2022$3,885+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,773DeedBook 18757, Page 116Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 17214, Page 270Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 13002, Page 1787

Property Sale

Sale
$89,990
DeedBook 5396, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1996