Skip to content

4802 Saddleback LaneToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC4802
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
49%
Improvement Value:$151,000
51%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+5.3%
2024$5,124-5.5%
2023$5,423+0.4%
2022$5,399+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 12112, Page 27

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 10539, Page 615

Property Sale

Sale
$125,145
DeedBook 5667, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1999