Skip to content

1845 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 1972

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block390
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,342
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
48%
Improvement Value:$273,900
52%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626+5.3%
2024$9,145+6.4%
2023$8,596+0.4%
2022$8,558+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000

From:

To:

Sq Ft2,342DeedBook 16703, Page 912Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4551, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1972