Skip to content

1441 Silverton RoadToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block391
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,167
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
44%
Improvement Value:$273,800
56%
Total Assessment$486,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,859+5.3%
2024$8,416-3.5%
2023$8,718+22.4%
2022$7,125+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 18071, Page 1048Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 17405, Page 219Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 16771, Page 490Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$200,500

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 16422, Page 392Recorded6/16/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5389, Page 697

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4359, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1964