Skip to content

1314 Hooper Avenue(Unit C0206)Toms River, NJ 08753

Built 2005
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,761,176
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block394.13
Lot83
QualifierC0206
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage6,160
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
45%
Improvement Value:$610,800
55%
Total Assessment$1,110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,239+5.3%
2024$19,228-10.9%
2023$21,588+0.4%
2022$21,493+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,761,176
DeedBook 20182, Page 547Recorded10/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 2005