Skip to content

2235 Old Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 11, 1997

Property Information

Block394
Lot139
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage1,977
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$220,000
55%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,288+5.3%
2024$6,924+4.1%
2023$6,652+0.4%
2022$6,623+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5462, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1964