Skip to content

56 Dover WalkToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block405
Lot58
QualifierC0256
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class33
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
46%
Improvement Value:$47,800
54%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,350-11.2%
2024$1,520+41.8%
2023$1,072+0.4%
2022$1,067+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
Sq Ft980DeedBook 19802, Page 373Recorded9/26/2024

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 16431, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 1971