Skip to content

1674 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Date
May 4, 2015

Property Information

Block410
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class10
DescriptionCHURCH
Dwellings1
ZoningSPLT
Sq Footage11,186
Acreage20.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,040,000
31%
Improvement Value:$9,160,000
69%
Total Assessment$13,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$1,246+5.9%
2012$1,176+10.8%
2011$1,062+151.0%
2010$423+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 16076, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1997