Skip to content

1228 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 22, 1997

Property Information

Block411.21
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage4,880
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,512,000
55%
Improvement Value:$1,238,000
45%
Total Assessment$2,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,967+5.2%
2024$57,954+5.2%
2023$55,110+0.4%
2022$54,868+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5481, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$675,930
DeedBook 5206, Page 256