Skip to content

1258 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Date
Apr 13, 1995

Property Information

Block577
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage4,820
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,020,000
34%
Improvement Value:$1,984,700
66%
Total Assessment$3,004,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,746+5.3%
2024$52,011-6.3%
2023$55,533+0.4%
2022$55,289+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5261, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1990