Skip to content

138 Golf View BlvdToms River, NJ 08753

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block413
Lot21.02
QualifierC0138
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,847
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
45%
Improvement Value:$208,400
55%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+5.3%
2024$6,550+4.6%
2023$6,260-5.5%
2022$6,625+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$364,000
Sq Ft1,847DeedBook 18441, Page 846Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15907, Page 381

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 14527, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 2000