Skip to content

202 Wales LayneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0208
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,507
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
54%
Improvement Value:$127,000
46%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,044+5.2%
2024$4,795+0.9%
2023$4,752+0.4%
2022$4,731+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$224,900
DeedBook 17454, Page 1123

Property Built

Built

Year Built: 1988