Skip to content

203 Wales LayneToms River, NJ 08753

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0209
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,732
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
52%
Improvement Value:$138,500
48%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+5.2%
2024$4,994-3.9%
2023$5,195+0.4%
2022$5,173+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4766, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1988