Skip to content

205 Wales LayneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0211
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,755
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
50%
Improvement Value:$152,700
50%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+5.2%
2024$5,240-2.8%
2023$5,388+0.4%
2022$5,365+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 16804, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1988