Skip to content

506 Aberdeen LayneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0532
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,732
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
42%
Improvement Value:$204,600
58%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+5.2%
2024$6,138+13.9%
2023$5,391+0.4%
2022$5,367+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,732DeedBook 18992, Page 1951Recorded4/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 14989, Page 1209

Property Built

Built

Year Built: 1988