Skip to content

604 Aberdeen LayneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$234,500
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block414
Lot7
QualifierC0636
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,922
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
47%
Improvement Value:$168,900
53%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,807+5.2%
2024$5,520-4.6%
2023$5,789+0.4%
2022$5,764+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$234,500

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 18127, Page 1672Recorded10/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1988